Nakon prošlogodišnjeg neuspešnog pokušaja da se donese novi zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih i srodnih proizvoda i tako bude u skladu sa evropskom direktivom, Ministarstvo zdravlja Hrvatske je u javnu raspravu stavilo novu verziju predloženog zakona, ali je gotovo identična stari, koji je izazvao brojne kritike struke, kao i industrije pa tako i doktora.
Naime, Ministarstvo još uvek ne definiše i ne priznaje razne nove duvanske i nikotinske proizvode, ne pravi razliku između štetnosti, već je jednostavno sve i dalje zabranjeno, iako je upitno kako će se pratiti primena, upozoravaju sagovornici
Jutarnjeg lista.Novim Zakonom uvodi se novi pojam "grejani duvanski proizvodi" i menjaju se odredbe o izuzećima koje su do sada važile za zagrejane duvanske proizvode, tako da se arome više ne smeju koristiti ni u zagrejanim duvanskim proizvodima.
Istovremeno, reguliše se obeležavanje grejanih duvanskih proizvoda koji su po svojim karakteristikama duvanski proizvodi za pušenje i uvodi se zabrana prodaje nikotinskih proizvoda osobama mlađim od 18 godina.
Upotreba svih ovih proizvoda u zatvorenim javnim prostorima je strogo zabranjena. Kao i u Direktivi EU, postojaće prelazni period za maloprodaju od 90 dana za prodaju zaliha.
Proizvođači i struka se slažu
Zvuči neverovatno, ali i proizvođači i lekari se slažu, pre svega, da treba urediti sistem i tržište i uvesti red, dok vlada totalni haos i neznanje. Niko od njih ne vidi da će se ovakvim predlogom zakona to postići.
"Aktuelni hrvatski pravni okvir usvojen je 2017. godine, a tržište se od tada značajno promijenilo. Pojavile su se nove kategorije proizvoda koji, iako ne bez rizika, predstavljaju potencijalno manje štetnu alternativu cigaretama i važno je adekvatno regulisati sve. Ovim proizvodima treba omogućiti pristup vjerodostojnim i relevantnim informacijama na osnovu naučnih dokaza.
Naime, kod novih duvana i nikotinskih proizvoda, kao što su e-cigarete, zagrejani duvan i proizvodi bez duvana, nikotinske kesice, nema gorenja, nema katrana, nema dima, a samim tim sadrže znatno manje štetnih sastojaka i nema pojave pasivnog pušenja. Stoga smatramo da novoj realnosti na tržištu treba pristupiti na način da se proizvodi adekvatno i kvalitetno definišu i regulišu, uzimajući u obzir njihove razlike, a ne pribegavati merama zabrane koje stvaraju dodatnu pravnu nesigurnost, koče inovativnost i preduzetničku aktivnost, te stvaraju nepovoljno poslovno okruženje," upozoravaju iz Koordinacije za duhanske proizvode Hrvatske udruge poslodavaca (HUP). Zalažu se i za snažnu prevenciju pušenja, posebno među maloljetnicima, te su protiv svake promocije svih ovih proizvoda.
-A nemamo ni prevenciju ni rano otkrivanje bolesti, kao ni dostupne informacije o raznim opcijama za prestanak pušenja i smanjenje štete, koje ostavljaju najveće posljedice, kaže Ljiljana Ćenan, obiteljska lečnica i članica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM).
- Ni u ovom zakonskom predlogu ništa se po ovom pitanju nije promenilo. Postoji nekoliko trenutaka koji muče nas doktore. Prvi je da imamo jako veliki broj pušača, svaki treći odrasli stanovnik u Hrvatskoj puši, a procenjujemo da je stopa odvikavanja od pušenja izuzetno niska, iako ne znamo šta je to. Znamo da su cigarete glavni faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih i onkoloških bolesti. Jedno je kada to pročitate na papiru, jedno je kada to doživite u ordinaciji, kao što sam video poslednjih 20 godina. Tačno sam predvideo šta će se dogoditi nekim ljudima. A u Hrvatskoj se na ovu temu gotovo ništa ne radi – poslednja velika javnozdravstvena akcija bila je pre 20 godina – podseća doktorka.
Umesto da obaveste, oni sve zabranjuju
E, onda imamo trenutak pojave novih duvanskih proizvoda, koji su na tržištu dostupni poslednjih deset godina, od e-cigareta do nikotinskih kesica, a o tome nisu zvanično obavešteni ni lekari ni javnost, odnosno pušači.
- Mogu da kažem šta vidim odmah kao lekar. Jedan su, na primer, polovni pušači, to su uglavnom deca roditelja koji puše, koji su cele zime bolesni, koji su kod mene na injekcijama i inhalacijama. Mislim da je manje štetno kada su roditelji na e-cigaretama - pita Ćenan.
On navodi da je američka Uprava za hranu i lekove (FDA) napravila klasifikaciju duvanskih proizvoda po štetnosti, u kojoj su na prvom mestu cigarete, a zatim postoje proizvodi za koje je utvrđeno da su manje štetni. To je dobar pristup.
- Istina je da još ne znamo šta će biti sa onima koji koriste nove duvanske proizvode 20, 30 godina, ali u Hrvatskoj to nikada nećemo znati jer to još ne beležimo. Naime, mi lekari nemamo gde da to snimimo u e-kartonima, u padajućem meniju nemamo opciju da snimimo da neko koristi e-cigaretu, već samo cigarete, cigare ili lulu. Pa tko više puši cigare i lulu? Godinama tražimo od HZZO-a da to promijeni, da imamo evidenciju šta pacijenti koriste, ali ništa. Dakle, ne vodimo nikakvu zvaničnu evidenciju i zato ne znamo šta će biti za deset godina – upozorava na kraju.