Moskva i Pjongjang su u više navrata odbacili sve optužbe da se između njih već neko vreme odvija veliki transfer oružja, konkretno iz Severne Koreje u Rusiju za ruski rat u Ukrajini.
Ono što je potvrđeno i postaje vrlo jasno Putinovim dolaskom jeste da se odnosi ove dve zemlje intenzivno razvijaju, a tokom posete su u Pjongjangu potpisali sporazum o međusobnoj odbrani.
Ovo je velika vest i najveći ruski potez u Aziji u poslednjih nekoliko godina. Putinov severnokorejski kolega Kim Džong Un istakao je da su od sada Rusija i Severna Koreja u „savezu”.
Poseta je značajna iz mnogo razloga, pre svega zbog činjenice da se time u potpunosti menja celokupna postsovjetska ruska politika prema Severnoj Koreji.
Sve ovo dolazi i u trenutku kada rivali Rusije na Zapadu veoma nervozno prate svaki dalji ruski korak u spoljnoj politici i širenju uticaja, posebno u Africi i Latinskoj Americi, a ovaj događaj u Pjongjangu je potvrda da Rusija kreće u značajno širenje uticaja i u Aziji.
Pretpostavljalo se da će Putinov povratak u Pjongjang nakon 24 godine biti značajan, ali se nije očekivalo da će ići tako daleko do potpisivanja sporazuma o međusobnoj odbrani.
Ipak, potez dolazi odmah nakon što je Kremlj najavio da će u narednom periodu aktivirati jačanje saradnje sa „prijateljskim zemljama”, što prilično podseća na blokovsku podelu iz vremena Hladnog rata.
Ne tako davno, Rusija je takođe odobrila rezolucije u Savetu bezbednosti UN koje su uvele sankcije Severnoj Koreji i obuzdale njen razvoj raketa. Severna Koreja sada može, zahvaljujući opštem razvoju geopolitike nakon izbijanja rata u Ukrajini, da računa na Rusiju više nego što je ikada mogla od raspada SSSR-a.
Nije iznenađujuće što su vlasti u Severnoj Koreji Putinu priredile dobrodošlicu u Pjongjangu kakvu verovatno još nije doživeo ni u jednoj stranoj poseti.
Na obeležavanju ovog značajnog političkog događaja angažovan je bukvalno ceo grad.
Na centralnom trgu organizovana je vojna parada, a hiljade građana pozdravilo je ruskog gosta dok se vozio ulicama ka centralnom događaju. Njegovi portreti i ruske zastave bili su svuda.
Sve ovo, naravno, ima vrlo jasnu političku poruku – Severna Koreja poručuje da je spremna za novu eru odnosa.
Ruski predsednik je nakon razgovora Putina i Kima rekao da su potpisali „sveobuhvatno strateško partnerstvo” koje uključuje klauzulu o zajedničkoj odbrani u slučaju agresije na jednu ili drugu zemlju.
Putin je rekao da su zapadne isporuke modernog naoružanja Ukrajini za napade na Rusiju, uključujući oružje dugog dometa i borbene avione F-16, prekršile glavne sporazume.
“S tim u vezi, Rusija za sebe ne isključuje razvoj vojno-tehničke saradnje sa Demokratskom Narodnom Republikom Korejom“, rekao je Putin, koristeći zvanični naziv za Severnu Koreju.
Kim je pohvalio Rusiju što je učinila, kako je rekao, izuzetno značajan strateški potez za podršku Severnoj Koreji, koja je osnovana 1948. uz podršku Sovjetskog Saveza.
Sam tekst sporazuma, kako se očekivalo, nije objavljen, ali priča već sugeriše da bi to mogao biti dramatičan pomak u strateškoj ravnoteži u severoistočnoj Aziji. Naravno, reč je o novoj računici na koju će posebnu pažnju posvetiti SAD, ali i Južna Koreja.
Dok Severna Koreja ima odbrambeni sporazum sa Kinom, ona nema aktivnu vojnu saradnju sa Pekingom koju je razvila sa Rusijom tokom prošle godine. Severna Koreja je takođe potpisala sporazum 1961. sa tadašnjim Sovjetskim Savezom koji je uključivao obećanja o međusobnoj podršci u slučaju napada.
Kina, glavni politički i ekonomski oslonac Severne Koreje, još nije komentarisala ovo jačanje odnosa Moskve i Pjongjanga. Međutim, imajući u vidu jačanje rusko-kineskih odnosa, za očekivati je da Pekingu neće smetati snažniji razvoj odnosa sa Severnom Korejom, zemljom sa kojom graniče i Kina i Rusija.
Ova poseta dolazi nakon što su se Kim i Putin sreli u Rusiji prošle godine, a Putin je poveo svog severnokorejskog kolegu u obilazak novog ruskog svemirskog centra. SAD su već tada rekle da su „uznemirene” sastankom, a danas verovatno još više.
Tokom dana stigao je i komentar iz Vašingtona. Američki Stejt department je saopštio:
„Produbljivanje saradnje između Rusije i Severne Koreje je trend koji bi trebalo da bude od velike brige svima koji su zainteresovani za održavanje mira i stabilnosti na Korejskom poluostrvu, podržavanje globalnog režima neširenja oružja, poštovanje rezolucija Saveta bezbednosti UN. i podrška narodu Ukrajine“.
Putin je tokom boravka u Severnoj Koreji rekao da SAD, Južna Koreja i Japan podižu tenzije na Korejskom poluostrvu i da Severna Koreja ima pravo da pojača odbranu.
Kim je istakao da će pakt proširiti saradnju u politici, ekonomiji i odbrani, ali je naglasio da je on „strogo miroljubive i defanzivne prirode“.
Na početku njihovog sastanka, Kim je izrazio „bezuslovnu podršku“ „svoj ruskoj politici“, uključujući „punu podršku i čvrst savez“ o ratu u Ukrajini.
Putin je, pak, rekao da se Moskva bori protiv „hegemonističke, imperijalističke politike Sjedinjenih Država i njenih saveznika“, prenose ruski mediji.
„Veoma cenimo vašu doslednu i nepokolebljivu podršku ruskoj politici, uključujući i smer Ukrajine“, rekao je Putin.
Severna Koreja „izražava punu podršku i solidarnost ruskoj vladi, vojsci i narodu u sprovođenju specijalne vojne operacije u Ukrajini radi zaštite suvereniteta, bezbednosnih interesa, kao i teritorijalnog integriteta“, rekao je Kim Putinu.
Ali šta će tačno svaka zemlja dobiti jedna od druge?
O tome se nisu javno izjašnjavali, ali je Putin sa sobom poveo veliku delegaciju svojih visokih zvaničnika, među kojima je bio i dugogodišnji ministar spoljne politike Sergej Lavrov.
Nezvanično se pominju razne stvari – od toga da Severna Koreja šalje oružje Rusiji za rat u Ukrajini do ruskog uvoza čak i do milion severnokorejskih radnika. Nije tajna da Rusiji ponestaje ljudstva, delom zbog rata u Ukrajini, delom zbog činjenice da su stotine hiljada ljudi sposobnih za rad (i borbu) napustilo Rusiju da ne bi bili mobilisani za front.
Ostaje da se vidi koliko će taj odnos biti dubok i šta će uključivati, ali je za Rusiju u ovom trenutku možda najvažnije to što su pokazali koliko su dosledni u pogledu svojih deklarisanih namera.
Ova poseta Severnoj Koreji je vrlo direktna poruka i iz SAD da Moskva kreće u intenzivnu nadogradnju odnosa sa zemljama sa kojima deli slične stavove, zapravo najviše prema samim SAD.
Iako SAD i dalje imaju daleko veće globalno vojno prisustvo od Rusije, Rusija računa na to da može da izgradi mnogo jače odnose sa svojim saveznicima, koji su ojačani činjenicom da imaju isti cilj – zajednički otpor američkom uticaju.
Moskva, s druge strane, veruje, a mnogi će se složiti sa njom, da se američki interesi širom sveta više zasnivaju na strahu zemalja od američke odmazde i da su zato dozvolili Vašingtonu da ih koristi kao svoje geopolitičke podružnice.
Međutim, trenutno na nekoliko mesta vidimo da se to menja, da su neke zemlje, uprkos veoma specifičnom riziku, spremne da „promene stranu“, recimo u oblasti zapadne Afrike, a to je trend koji bi mogao da bude ubrzan jer zemlje koje otvoreno pozivaju na saradnju i savezništvo sa Rusijom, znaju da je Kina uz Rusiju i zajedno predstavljaju konkretnu snagu koja može biti i sve više prepoznata kao alternativa na globalnom nivou.