"Telo je savršena mašina samo ako mu dozvolimo da radi kako je predviđeno", govorio je ovaj doktorFoto:Кирилл Искольдский / Wikipedia
Ovo su neke od ideja u koje je verovaor dr Neumivakin, a tiču se pre svega onog osnovnog - ishrane i načina na koji pijemo vodu.
Neumivakin je insistirao na ideji da nikako ne treba piti tečnost posle jela, tvrdeći da to razblažuje hlorovodoničnu kiselinu u želucu - istu kiselinu koja je odgovorna za razlaganje hrane.
Plastično objašnjeno to bi značilo da je vaš stomak pripremio dovoljno kiseline da svari komad mesa, ali onda vi popijete vodu, čaj ili kafu i razblažujete ovu kiselinu. Rezultat je slabo svarena hrana koja vremenom može da se pretvori u toksine, a vremenom, ta nesvarena hrana, dovodi do umora, nadimanja, pa čak i hroničnih bolesti.
ILUSTRACIJA/Ne treba piti čaj, kafu ili vodu posle jelaFoto:LB Studios / ImageSource / Profimedia / Profimedia
"Hrana može da vas nahrani ili otruje. Izbor je na vama. Svi predstavljamo energetski sistem, živu mašinu. Ako sebe zamislimo kao mašinu koja melje hranu, usta su naš sistem za mlevenje. Hranu ne treba gutati, već je temeljno žvakati, praktično piti", pojasnio je ovaj stručnjak.
Neumivakin je verovao da većina nas jede mnogo više nego što nam je potrebno. On je procenio da ljudi konzumiraju četiri do pet puta više hrane nego što je potrebno za održavanje života. Višak kalorija ne samo da povećava naše kilograme, one preopterećuju naše organe, ometaju naše energetske sisteme i stvaraju plodno tlo za bolesti.
ILUSTRACIJA/""Jedemo četiri do pet puta više nego što nam je potrebno da ostanemo zdravi"Foto:Tatjana Urosevic / Panthermedia / Profimedia / Profimedia
"Jedemo četiri do pet puta više nego što nam je potrebno da ostanemo zdravi. Višak hrane, ona koja nam ne treba, postaje posao za doktore, mogući početak vaše bolesti. Ako ne danas, onda sutra", rekao je svojevremeno Neumivakin.
Rešenje problema leži u pažljivoj ishrani baziranoj na tri važna pravila:
Voda je zauzimala centralno mesto u Neumivakinovoj filozofiji. On ju je video ne samo kao sredstvo za utaživanje žeđi, već kao najčistiji oblik životne energije. Za razliku od kafe, čaja ili kisele vode, čista voda hidrira, uklanja toksine i leči ćelije.
Neumivakin je upozorio da većina pića koja u sebi imaju bilo kakve veštačke dodatke, bilo da su zaslađeni, sa kofeionom, ili gazirani, "umaraju" telo jer zahtevaju povećanu potrošnju energiju kako bi se telo očistilo posle njihovog konzumiranja. Kada je telo prinuđeno da troši svoju ograničenu energiju na čišćenje toksina, malo toga mu ostaje za važne funkcije kao što su zarastanje rana i jačanje imunog sistema. Zato obična voda treba da bude vaše glavno piće, savetovao je Neumivakin.
"Što je gorivo jednostavnije, to bolje radi motor", umeo je da kaže ovaj doktor.
Jedno od najupečatljivijih Neumivakinovih otkrića bila je veza između vode i zdravlja mozga. On je objasnio da mozak, kao organ koji najviše zavisi od vode, prvi oseća posledice dehidratacije. imptomi kao što su razdražljivost, migrene i loša koncentracija često su povezani sa nedostatkom vode.
Voda i vaš mozak: ključna vezaFoto:Leung Cho Pan / Panthermedia / Profimedia / Profimedia
Učenje doktora Neumivakina nas podseća da koraci ka zdravijem organizmu ponekada ne moraju da budu velika stvar; preskočite piće posle jela, pijte vodu u malim gutljajima i uživajte polako u svakom zalogaju. Vaše telo - i vi sami u budućnosti - biće vam zahvalni.