Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.
U trenutku kada se patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril obratio javnosti naglašavajući važnost saradnje između Ruska pravoslavna crkva i predsednika Vladimira Putina, Rusija je načinila još jedan značajan korak u očuvanju porodičnih i tradicionalnih vrednosti. Donet je novi zakon kojim se zabranjuje da rusku decu usvajaju građani zemalja u kojima je promena pola zakonski dozvoljena.
Ovaj zakon, koji je predsednik Putin potpisao i koji je već objavljen na zvaničnom sajtu pravnih akata, uneo je izmene u Porodični zakonik Rusije, definišući zabrane za usvajanje i starateljstvo nad ruskom decom. Konkretno, mere su usmerene na državljane zemalja u kojima je moguće izvršiti promenu pola putem medicinskih intervencija ili administrativnih procedura, kao što je izmena ličnih dokumenata.
Zakon se odnosi na državljane Australije, Austrije, Argentine, Belgije, Britanije, Nemačke, Danske, Islanda, Španije, Italije, Kanade, Norveške, Finske, Švajcarske, Estonije i drugih zemalja, napisao je Volodin na svom Telegram kanalu, prenosi Interfaks.
Novi zakon nije izolovana odluka već deo šire inicijative koja traje već nekoliko godina. U julu 2023. Putin e potpisao zakon kojim se zabranjuju operacije promene pola u Rusiji, dok je u decembru 2022. godine usvojen zakon koji onemogućava propagandu „netradicionalnih seksualnih odnosa, pedofilije i promene pola“ među svim uzrastima. Ovakve mere, po rečima ruskih zakonodavaca, imaju za cilj da zaštite društvo od „razornih uticaja“ koji podrivaju tradicionalnu instituciju porodice.
Patrijarh moslovski i cele Rusije Kiril i predsednik Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin Patrijarh Kiril je u svom obraćanju istakao duboko razumevanje između Ruske pravoslavne crkve i državnog rukovodstvo
- Rusija je pozvana da bude svetlost tradicionalnih vrednosti u vremenu kada svet tone u haos ideoloških konflikata - poručio je patrijarh.
Dok mnogi u međunarodnoj zajednici kritikuju ovakve zakone kao diskriminatorne, u Rusiji se oni doživljavaju kao bedem koji čuva nacionalni identitet i moralnu čvrstinu. Ovaj zakonski čin, uz podršku koju dobija od Crkve, svedoči o dubokom i odlučnom nastojanju da se očuvaju temeljne vrednosti ruskog društva uprkos izazovima savremenog doba.