Francuski berzanski indeksi, poput CAC 40, ove godine beleže loše rezultate, povučeni usporavanjem luksuznog sektora i rastućim strahovima o političkoj stabilnosti Francuske.
Francuske akcije bi mogle da dožive najgoru godišnju izvedbu od globalne finansijske krize 2007-2008.Ovo je dodatno pogoršano rastućim zabrinutostima investitora zbog političke situacije u zemlji, kao i mogućnošću uvođenja tarifa u slučaju eskalacije trgovinskog rata između EU i Kine ili pogoršanja tenzija između EU i SAD.
Stalna kriza troškova života, koja pogađa mnoge delove Evrope, uključujući i Francusku, zajedno sa visokim kamatnim stopama i rastućom inflacijom, doprinela je relativno slabom rastu francuske ekonomije u poređenju sa nekim evropskim zemljama.
Jedan od glavnih razloga za slab učinak CAC 40 jeste globalni luksuzni sektor, koji je veći deo 2024. godine beležio loše rezultate nakon kratkog skoka na početku godine.
Pošto luksuzne kompanije čine veliki deo indeksa CAC 40, njihov slab učinak značajno je uticao na indeks, posebno preko kompanija kao što su LVMH i Kering.
LVMH je pao za 13,83 odsto ove godine, dok je Kering zabeležio ogroman pad od 45,90 odsto. Međutim, još jedna velika francuska kompanija, Hermès, odstupila je od ovog trenda i zabeležila rast od 20,42 odsto od početka godine.
Pad potražnje iz ključnih tržišta, poput Kine, takođe je značajno pogodio ove luksuzne kompanije. Ovo se dešava nakon pandemijskog buma u potražnji za luksuznim proizvodima, poput dizajnerskih aksesoara i premium alkoholnih pića.
Kineski potrošači sada smanjuju potrošnju zbog rastućih strahova od duboke ekonomske recesije. Iako je kineska vlada već najavila planove za stimulaciju kako bi povećala poverenje na tržištu i u ekonomiji, može proći dosta vremena pre nego što se te mere odraze na cene, potražnju i aktivnost.
Francuske automobilske kompanije, poput Stellantisa i Renaulta, ove godine suočile su se sa povećanom konkurencijom kineskih proizvođača automobila, posebno proizvođača električnih vozila (EV), kao što su SAIC, Geely i BYD.
Iako je EU pokušala da ograniči ovu konkurenciju uvođenjem tarifa na kineska EV vozila uvezena u blok, mnogi od ovih proizvođača sada su se okrenuli hibridnim vozilima, koja trenutno nisu obuhvaćena postojećim tarifama, i mogla bi nastaviti da pružaju snažnu konkurenciju domaćim francuskim i evropskim proizvođačima automobila.
Ove tarife EU takođe su izazvale odmazdu kineske vlade u vidu antidampinških istraga o brendiju iz EU, što je posebno pogodilo francuske proizvođače brendija, poput Rémy Martina i Hennessyja.