Španija se suočava sa jednom od najvećih prirodnih katastrofa nakon što su obilne kiše izazvale nezamislive poplave u Valensiji i obližnjim gradovima, a kralj Filip i kraljica Leticija suočili su se sa ogromnim gnevom naroda, koji su se tokom posete poplavljenoj oblasti suočili sa brojnim uvredama, zvižducima i pogrdnim nazivima, a nemali broj ogorčenog stanovništva gađao ih je blatom i limenkama.
Kralja i kraljica Leticijana koži su osetili gnev špansih građana, nakon što su izviždani i izvređani, pa čak i gađeni blatom od strane besnih lokalnih stanovnika tokom svoje posete Valensiji, gde je više od 200 ljudi poginulo u razornim poplavama. Uznemirujući trenuci snimljeni su dok su kraljevski predstavnici hodali kroz blatnjave ulice u Paiportu, jednom od najteže pogođenih gradova na periferiji Valensije. Sve je, takođe snimljeno, a potom objavljeno na društvene mreže, odakle je prizor postao vidljiv i dostupan celom svetu.
Policija je morala da interveniše kako bi odbranila kralja i kraljicu, dok je Leticija stala da razgovara s ljudima sa sve blatom na licu.
Premijer Španije Pedro Sančez opisao je, inače, situaciju kao "najgoru prirodnu katastrofu u novijoj istoriji zemlje".
Obnova uništenih područja i raspodela pomoći uništenim gradovima i selima - od kojih su neka bila bez hrane, vode i struje od utorak - postali su prioritet. Vlasti su se suočile s kritikama zbog sistema upozoravanja pre poplava, a neki pogođeni stanovnici su se žalili na sporu reakciju nakon izbijanja poplava.
Kralj Filip i kraljica Leticija posetili su Valensiju nakon poplava
Estrelja Kaserez, 66 - godišnjakinja iz Sedavija, izrazila je gnev rekavši: "Hvala ljudima koji su došli da nam pomognu, svima njima, jer od vlasti nije bilo ništa."
Vlasti u regionu Valensija su dva dana ograničile pristup putevima kako bi hitne službe efikasnije sprovodile operacije potrage i spasavanja ljudi. Sa ozbiljno oštećenim telefonskim i transportnim mrežama, uspostavljanje tačnog broja nestalih osoba je otežano.
"Nema više ništa," rekao je Mario Silvestre, stanovnik uništenog grada Čiva.
Kralj Filip i kraljica LeticijaFoto:Manaure Quintero / Profimedia
Vlasti su upozorile ljude da ostanu kod kuće kako bi izbegli gužve na putevima koje bi otežale rad hitnih službi. Regionalni lider Karlos Mazon nazvao je poplave "najgorim momentom u istoriji" i izložio seriju predloga za pomoć njegovoj regiji u oporavku.
Zvanični broj mrtvih sada iznosi 211, a očekuje se da će se taj broj povećavati dok se vozila zarobljena u tunelima i podzemnim parkiralištima ne oslobode. Vlasti su upozorile da bi broj žrtava mogao da raste, budući da vozila u tunelima i podzemnim garažama i dalje u njima zarobljena