Alibaba dozvoljava kupcima da koriste WeChat Play kompanije Tencent i na taj način uklanjaju najveću barijeru između kineskih tehnoloških lidera.
Taobao i Tmaill omogućiće milionima kupaca da izaberu WeChat Play – najpopularniju kinesku uslugu online plaćanja. Alibaba je do sada dozvoljavao Alipay ali ne i WeChat Play. Nova odluka je posledica sve većeg pada broja kupaca zbog dominacije WeChat Play kao opcije plaćanja. Ova usluga je postala glavni trgovački kanal za više od milijardu Kineza. Usluga plaćanja je uspela da stane na put gigantu kao što je Alibaba koji je godinama odbijao saradnju.
Dugogodišnji zid između kineskih tehnoloških lidera počinje da pada. Vlada je dala podršku ovim odlukama i ukazala da je volja da ponudi pomoć.
Tokom 2020. godine Peking je optužio Alibabu za monopolističko ponašanje. Međutim, ni Tencenta nije bolje prošao. Obe kompanije su se ponašale veoma agresivno kada je u pitanju osvajanje tržišta. Cilj je bio da samo jedan može biti prvi.
Tencent je vladao društvenim medijima dok je Alibaba dominirao e-trgovinom. Obe kompanije nisu želele da ostvare usku saradnju jer su smatrale da mogu da sruše jedna drugu. Regulatorno telo je tokom godina pokušavalo da napravi zdrave uslove za obe kompanije ali to nije imalo velikog uspeha.
Obe kompanije su bile vlasnici velikog broja podataka korisnika i vladale su tržištem. Tokom 2022. godine Tencent je po prvi put dozvolio da se na mreži pronađu proizvodi Alibabe i to je bio prvi korak ka rušenju barijera što se ostatku sveta svakako nije dopalo.
Dominacija Alibabe je počela da opada kada su kupci počeli u većoj meri da koriste WeChat Play kao opciju plaćanja a TikTok otvorio tržište i za druge e-trgovce. Najavljena saradnja između WeChat Play i Alibabe je spajanje dva najveća giganta u Kini. To je će ovo tržište učiniti stabilnijim i pod mnogo većom kontrolom. To je svakako pretnja svim drugim opcijama plaćanja ali i e-trgovinama. Shodno tome, ova vest se osim Kini malo kome dopada, a posebno ne Amazonu.