Zvanično, na svetu postoji više od 600.000 ostrva i dok je nemoguće svako detaljno istražiti, jedno je sasvim sigurno već na prvi pogled jedinstveno i ostavlja tako snažan utisak, kao nijedno drugo mesto na svetu. Reč je o ostrvu Sokotra, najvećem ostrvu istoimenog arhipelaga u Indijskom okeanu, odnosno Arapskom moru.
Ostrvo Sokotra je toliko nadrealno lepo da se veruje da je ono rajski vrt Adama i Eve.
Ostrvo Sokotra je teritorija koja pripada Jemenu, iako je od obale ove države udaljena oko 350 kilometara. Smatra se jednim od najizolovanijih i najudaljenijih ostrva na zemlji, a od juna do septembra je praktično nepristupačno zbog monsuna i obilnih padavina.
Zanimljivo je da je tek 1999. izgrađen aerodrom na ovom živopisnom, neobičnom ostrvu, a do tada do Sokotre je bilo moguće doći samo teretnim brodom. Ipak, upravo je ostrvska udaljenost, odnosno nedostatak spoljnih uticaja, uzrok što ovde rastu neke od najneobičnijih biljnih vrsta koje postoje na Zemlji.
Sokotra, mesto kao nijedno drugo
Na Sokotri raste preko 800 biljaka, a gotovo trećina je endemska, odnosno uspeva samo na ovom području. Biodiverzitet je toliko jedinstven da je ostrvo 2008. uvršteno na UNESCO listu svetske prirodne baštine. Najčudnija i najimpresivnija biljka čiji je Sokotra dom jeste Drvo zmajeve krvi koje izgleda kao da je sa druge planete ili bar rezultat veštačke inteligencije
Drvo zmajeve
Drvo zmajeve krvi raste veoma sporo, ali zato može ići i do 12 metara u visinu, a najpoznatije je po svom soku, odnosno crvenoj smoli koju proizvodi zbog koje je i dobilo ime "zmajeva krv". Legenda kazuje da je drvo nastalo nakon što je Herkul ubio Ladona, zmaja sa 100 glava, i njegova krv se prolila - na tim mestima izrasle su različite vrste zmajevog drveća. Sok ove biljke sakuplja se jednom godišnje, a koristi se kao boja i lak, ali je poznat i po svojim antibakterijskim i antiinflamatornim svojstvima.
Nije samo biljni svet neobičan na Sokotri, već delom i životinjski - 90 odsto gmizavaca i 95 odsto puževa koji ovde žive ne postoje nigde drugde na svetu.
Karakteristično rastinje, nadrealne krečnjačke formacije, bogati pejzaži kakve je nemoguće videti bilo gde na planeti stvaraju misteriozno okruženje koje zaista podseća na mesto koje nije na ovom svetu.
Ostrvo je do te mere fascinantno da čak postoji i verovanje da je upravo Sokotra Edem, odnosno Edenski vrt ili Vrt Adama i Eve, mesto na kome je prema bibilijskom predanju prvobitno sazdan raj na Zemlji. Ovo je spomenuto kao mogućnost u nekoliko verskih tekstova, ali, naravno, nikada nije potvrđeno ili uzeto u razmatranje kao definitivna istina. Premda Sokotra možda nije Edem, definitivno tako izgleda - mesto izuzetnih prirodnih čuda obavijeno velom tajni.
Nestvarno lepa priroda
Pored nestvarno lepe prirode, i kulturna izolovanost ovog ostrva je fascinantna - pastiri i ribari su ovde milenijumima živeli u skladu sa svojim okruženjem, izolovani od ostatka sveta, razvijajući se u samodovoljan narod koji govori jedinstvenim jezikom i dan danas se leči na tradicionalan način uz pomoć lokalnih biljaka.
Sokotru naseljava narod Sokotri, a iako su istorijski gledano nestorijanski hrišćani, od 15. veka kada je ostrvo zauzeo sultanat Mahra počela je spora islamizacija stanovištva, pa su danas većinom sunitski muslimani. Procenuje se da na ostrvu živi oko 50.000 ljudi. Govore jezikom sokotri koji se govori isključivo na ostrvu i nigde drugde na svetu.
Sokotri su danas većinom sunitski muslimaniFoto:Amira Al-SharifLe
Okruženje ostrva je izazovno i često neprijateljsko, a opstanak je zavisio od pažljivog upravljanja vegetacijom. Biljke su na Sokotri sve - one stvaraju mikroklimu za druge biljke, za živa bića i tlo, sprečavaju erpziju vetra i vode i obezbeđuju sredstva za povećanje plodnosti zemlje. Biljke su im obezbedile hranu, lekove, boje, tkanine, lepak, pesticide, kozmetiku, iggračke, konopce, korpe, prostirke, materijale za čišćenje, đubrivo, važne... Sve neophodno za život!
Narod Sokotri generacijama je čuvar svog ostrvaFoto:Amira Al-SharifLe Pictorium / Zuma Press / Profimedia / Profimedia
Narod Sokotri generacijama je čuvar svog ostrva, a zahvaljujući njihovom trudu i naporu ovo rajsko mesto opstaje u svom izvornom obliku. Njihova složena pravila, oblikovana i prenošena hiljadama godina s kolena na kolena, koja regulišu eksploataciju flore i faune bila su ključna u održavanju biodiverziteta ostvra.