Vlastiti brend lansirao je 1970., a prvu kolekciju je predstavio na Salon du Prêt-à-Porter u Parizu, koji je održan u konvencijskom centru Porte de Versailles. Početkom sedamdesetih je patentirao inovativan proces tretiranja kože te otvorio svoj prvi dućan nazvan Limbo u Saint Tropezu 1972., koji je bio toliko uspešan da je iduće godine pozvan da predstavi svoje kožnate komade u Sala Bianca u Firenci, uz brendove Missoni, Krizia, Fendi i Basile. Tih godina njegove su kreacije nosile i Sophia Loren I Brigitte Bardot.
Cavalli je bio poznat po svojoj ljubavi prema uzorcima, a ljubav prema bojama, upečatljivim uzorcima i glamuru prožeo je kroz muške i ženske kolekcije, ali i kolekcije naočara, kupaćih kostima pa čak i donjeg rublja.
Uneo je i veliku promenu u industriju traperica devedesetih kada je bio jedan od prvih koji su koristili likru u traperu kako bi postigli uski, seksepilan kroj. Naomi Campbell je, prošetavši u jednom paru 1993. godine na reviji, uspela njegove traperice staviti u prvi plan u industriji mode.
Zvezde su ga obožavale i redovito birale za crvene tepihe pa smo u njegovim kreacijama mogli vidjeti Victoriju Beckham, Beyoncé, Charlize Theron, Madonnu, a njegovu haljinu nosila je i Kim Kardashian 2015. na Met Galu, jedan od najvažnijih modnih događaja.
Glavna strast uz životinje i modu, bile su mu umetnost i fotografija, a jedna od životnih maksima bila je "raskoš je uspjeh".
Kada je govorio o svojoj ljubavi prema uzorcima - prvenstveno cvjetnom i životinjskom - Cavalli je volio naglasiti kako je "Bog najbolji dizajner na svijetu, ja ga samo kopiram". Naravno, bio je i bez dlake na jeziku pa je često kritkovao modnu industriju za koju je smatrao da je postala preindustrijska i nekreativna, te da iskorištava mlade, premršave modele, što se kosilo s njegovom idejom senzualne žene jake ličnosti, kao što je Naomi Campbell koju je obožavao.
Bio je jedan od prvih dizajnera koji je shvatio da kupcima treba pružiti celokupno iskustvo, odnosno pozvati ih u svoj svijet, pa je 2002. godine otvorio Just Cavalli Cafè u Milanu, a šest godina nakon otvorio i svoj prvi klub u Firenci.
Svoju ponudu proširio je 2011. godine kada je odučio uvesti liniju za dom. Iz kuće koju je pokrenuo povukao se 2015. godine, kada je brend preuzela italijanska firma Clessidra SGR, a kreativno vodstvo preuzeo Peter Dundas.
U međuvremenu je bilo još promena kod brenda, a trenutno je kuća u vlasništvu Vision Investment grupacije, dok kolekcije dizajnira Fausto Puglisi, kojeg mnogi hvale da vraća brend na pravi put - onaj koji je Cavalli svojedobno postavio.
Kavali koji već ima petoro dece iz prethodna dva braka, a dobio je i šesto dete sa 45 godina mlađom suprugom, Sandrom Nilson nekadašnjim švedskim Plejboj modelom.
Tokom intervjua za italijanski magazin "Novela 2000" modni kreator je govorio o supruzi i detetu.
- Sandra je dobro, beba koja je rpđena upravo ovde u Firenci, je prelepa i bilo je zaista emotivno videti je odmah nakon rođenja.
Roberto Kavali je tada otkrio da su za sina izabrali ime Đorđo, u znak sećanja na njegovog oca kojeg su nacisti ubili pred kraj Drugog svetskog rata.
- Zove se Đorđo, kao i njegov deda, moj otac… koga su nacisti streljali u masakru u Кavrilji kada sam imao četiri godine - rekao je tada slavni dizajner.
Roberto je dobio dvoje dece, Tomaza i Кristinu, sa svojom prvom suprugom Silvanelom Đanoni sa kojom se venčao 1964. godine, a par je bio u braku deset godina.
Nakon toga, kreator se 1980. godine ponovo oženio, a njegova druga supruga je austrijska modna kreatorka Eva Marija Tiner. U braku sa kreatorkom dobio je troje dece, Roberta, Rahel i Danielu. Par se razveo 2010. godine, a Roberto je počeo vezu sa manekenkom Sandrom Nilson 2014. godine.
Sandra je postala vlasnica ostrva nedaleko od Stokholma, na kom se ujedno nalazi i vikinško uporište iz 11. veka.
Na ostrvu se nalazi i luksuzna vila s četiri spavaće sobe, golf terenom, bazenima, ali i ostacima iz doba vikinga. Uz to, ostrvo ima i privatnu luku s trajektom koji prima deset osoba.