Politički tim predsednika SAD Donalda Trampa za Balkan, koji čine Ričard Grenel, Džared Kušner i Rod Blagojević, pravi je poklon za Beograd, piše nemački "Dojče vele", koji ipak dodaje da "eskalacija potencijalnih izvora sukoba na Balkanu postaje verovatnija".
Prema pisanju nemačkog uticajnog portala, međutim, sukobi nisu u prvom planu, već višemilionske investicije.
Ovo se, pre svega, odnosi na plan i posao koji su sklopili Vlada Srbija, Trampov zet Džared Kušner i arapski investitori 2024. godine.
Plan je da zgrada nekadašnjeg Generalštaba bude preuređena u hotelski kompleks sa luksuznim apartmanima, uz izgradnju i spomen-obeležja žrtvama NATO agresije 1999. godine kada je pogođena i za zgrada.
Prema rečima ekonomista, ovaj plan doneće mnogo koristi našoj zemlji.
Ričard Grenel, nadalje piše "Dojče vele", održava bliske, čak i prijateljske odnose sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i njegovim ministrom spoljnih poslova Markom Đuricem, bivšim ambasadorom Srbije u Vašingtonu, a 2023. godine dobio je orden za izbalansiran pristup prema Kosovu i Metohiji.
Osim toga, Ričard Grenel je više puta kritikovao "kosovskog premijera" Aljbina Kurtija.
Neće više biti pritiska
Treći član tima za Balkan, prema pisanju "Dojče velea", Rod Blagojević je osoba "neobične biografije". Blagojević je kao demokrata bio guverner Ilinoisa, potom je smenjen 2009. godine, a tri godine kasnije osuđen na 14 godina zatvora zbog navodne korupcije.
Roda Blagojevića je 10. februara 2025. godine predsednik Tramp pomilovao i izbrisan je iz krivične evidencije.
Komentarišući sve ove navode, politički analitičar Dejan Vuk Stanković kaže da treba obazriv.
- Mnogo bolje za Srbiju jeste ovaj tim oni nego obaj trio koje bi predložili demokrate. Sigurno je da više neće biti tako žestokog pritiska i uslovljavanja naše države. Koliko će nam ponuditi kreativnih rešenja za častan kompromis u vezu sa Kosovom i Metohijom ostaje da se vidi. Ali, svakako bolje oni, nego neki od Bajdenovih "specijalca" za Balkana, nalik na Danijela Servera ili Edvarda Džozefa - ističe Stanković.
"Zlatni trojac"
Analitičar Miljan Jovićević kaže da "zlatni trojac" treba da konkretnije definiše buduće odnose SAD- i naše države.
- Verujem u neki praktičniji i efektniji pristup, fleksibilniju i suptilniju diplomatiju, koja govori nekim drugačijim tonom. Kakvim će nas očima gledati, to će upravo zavisiti od nas, ključna stvar je kako ćemo mi odigrati. Imperativ mora da bude postavka našeg diplomatskog tima, uz asistenciju državnog rukovodstva, moramo da imamo jasno profilisan cilj, da znamo šta tražimo i na koji način to možemo da ostvarimo. Preporuka je da igramo otvorenih karata na platformi zajedničkih ekonomskih projekata i da to bude nit po kojoj ćemo hodati, koja se ne sme nikako kositi sa nacionalnim identitetom - ističe Jovićević, dodajući da moramo da insistiramo na učestalije dijaloge između naših država.
- Prepoznati smo kao zemlja sa stabilnim državnim rukovodstvom, verujem da ćemo iz pozicije strateškog dijaloga, relativno brzo preći u strateško partnertstvo. Kruna svega mogla bi da bude poseta američkog predsednika Donalda Trampa našoj državi. Ukoliko se to desi, verujem i siguran sam u sposobnosti predsednika Aleksandra Vučića, da može da odigra "ključni" potez u rešavanju, pre svega vitalnih pitanja od nacionalnog značaja po našu Srbiju - naglašava Jovićević.