Za ovo bogatstvo oko Kurahova je poginulo oko 20.000 vojnika na obe strane. Pritom je Putin iz ruku Zelenskog izbio adut kojim je ukrajinski predsednik želeo da kupi podršku Donalda Trampa. Podsetimo, Zelenski je pripremio takozvani plan pobede, koji predviđa nastavak rata uz podršku SAD, dok Tramp želi da završi sukob u Ukrajini.
Zelenski je ovo blago nudio Trampu u zamenu za oružje i članstvo u NATO
Vladimir Putin ostvario je jedan od glavnih strateških ciljeva rata. Ruska vojska, u okviru bitke za Kurahovo osvojila je najveće ukrajinsko ležište litijuma kod sela Ševčenko, čija se vrednost procenjuje na čak 1.000 milijardi evra.
Međutim, u tom trenutku Rusi su već osvojili gotovo polovinu ovih rudnih rezervi. Pritom im je nadohvat ruke bilo selo Ševčenko, gde se na dubini od samo 500 metara nalazi čak 5,8 miliona tona litijumske rude s visokom koncentracijom ovog metala, kao i još osam miliona tona druge klase.
Da bi naveo Trampa da promeni mišljenje, Zelenski je ponudio ogromno rudno bogatstvo u zamenu za nastavak isporuka oružja i članstvo Ukrajine u NATO. Reč je o 11.500 milijardi evra vrednim nalazištima litijuma i drugih retkih metala, kao i lantanida. Bez litijuma nema baterija, a bez lantanida je nemoguće napraviti čipove.
Bitka za Kurahovo, koja je počela osvajanjem Ugljedara, praktično je završena. Rusi su osvojili fabriku šavnih cevi, poslednje ukrajinsko uporište u ovom gradu. U podzemnim tunelima fabrike i termoelektrane sad se vode poslednje borbe s preživelim grupama 79. i 46. ukrajinske brigade. Ovo su bile elitne, vrhunski obučene i ideološki pripremljene jedinice koje su ratovale još od 2014. na Donbasu. Kijev ih je žrtvovao u pokušaju da odbrani kurahovski džep i u njemu ležište litijuma kod sela Ševčenko.
Rusi su na Ševčenko i susednu Petropavlovku poslali 114. mehanizovanu brigadu, koja još nije izgubila nijednu bitku. Ovi Sibirci s obale Pacifika u svakom mestu koje osvoje pobodu crvenu zastavu, sličnu onoj koja je podignuta na Rajhstag 1945, zbog čeka ih Ukrajinci zovu "komunisti". Sibirci su za nekoliko dana probili ukrajinsku odbranu na blatnjavoj obali reke Slana, prošli kroz selo Ševčenko i oterali Ukrajince oko kilometar na zapad.
Najveće ležište u Evropi
Pod kontrolom Zelenskog sad su samo nalazišta litijuma u Kirovgradskoj oblasti, oko 200 kilometara zapadno, odnosno manje od 40 odsto ukrajinskih rezervi ovog metala. Međutim, Jegor Pereligin, direktor ukrajinske rudarske kompanije "UMCC Titanium", kaže da je u Kirovgradskoj oblasti iskopavanje litijuma gotovo neisplativo.
- Troškovi proizvodnje bili bi mnogo viši nego u Argentini, Čileu, Australiji ili Kini. A sad je izgubljeno i najkvalitetnije ležište kod sela Ševčenko - objasnio je Pereligin zašto Zelenski više nema šta da ponudi Trampu.
Bez obzira na poraze na Donbasu, Kijev je krenuo na sve ili ništa. Ukrajinska vojska počela je novu ofanzivu velikih razmera u ruskoj Kurskoj oblasti.
Snagama 95. i 80. brigade, obe vazdušno-desantne, Ukrajinci su napali pravcem prema Kursku, kao i u avgustu prošle godine. Inžinjerijska vozila raščistila su ruska minska polja, posle čega su oklopne kolone u talasima krenule da obilaze položaje branilaca. Ruski izvori navode da je njihova artiljerija na izmaku snage.
- Sve radio-frekvencije, pa čak i internet, blokirani su. Operateri naših dronova su nemoćni zbog silnog ometanja i sav teret je na artiljercima - javio je ruski izveštač s terena.