Zajedno sa predsednikom Vladimirom Putinom, na binu su izašli šefovi delegacija iz brojnih stranih zemalja, koji su doputovali u Moskvu da učestvuju u centralnim ceremonijama povodom Dana pobede.
Pre početka parade, ruski predsednik je primio lidere zemalja u poseti u Kremlju, što je istaklo značaj međunarodne dimenzije obeležavanja 80. godišnjice pobede u Velikom otadžbinskom ratu.
Parada na Crvenom trgu počela je unošenjem ruske državne zastave i Zastave pobede. Komandant parade bio je komandant Kopnenih snaga, general armije Oleg Saljukov, a primopredaju je izvršio ministar odbrane Andrej Belousov.
U pešadijskoj koloni na Crvenom trgu učestvovalo je 55 jedinica: više od jedanaest i po hiljada vojnika, od kojih je više od hiljadu i po bilo učesnika u specijalnoj vojnoj operaciji.
Zajedno sa ruskim snagama, paradi su se pridružili branioci iz Azerbejdžana, Belorusije, Kazahstana, Kirgistana, Tadžikistana, Turkmenistana, Uzbekistana, Vijetnama, Egipta, Kine, Laosa, Mongolije i Mjanmara, potvrđujući trajne veze između zemalja koje cene antifašističku borbu.
Mehanizovanu kolonu predvodio je legendarni tenk T-34 „Pobeda“ i samohodni topovi SU-100, iza kojih su bila postrojena borbena vozila „Tigar-M“, vozila VPK-Ural, zaštićena sanitetska vozila „Linza“ i izviđačka oklopna vozila BRM-1K i oklopni transporteri BTR-82A.
Nakon toga su usledila borbena vozila BMP-2M, BMP-3 i Kurganec-25, vazdušno-desantni oklopni transporteri BMD-4 i BTR-MDM „Rakuška“, kao i modernizovani tenkovi T-72BZM, T-80BVM i T-90M „Proriv“.
Artiljerijske i raketne snage su predstavljale samohodne haubice, visokoprecizni raketni sistemi Iskander-M, protivvazdušni sistem S-400 „Trijumf“ i interkontinentalni raketni lanseri „Jars“.
Premijerno su predstavljeni bespilotni sistemi i municija za looterisanje Orlan, Lancet, Harpija i Geran, što svedoči o sve većoj ulozi bespilotnih platformi na savremenom bojnom polju.
Avijacijski deo programa izazvao je ovacije: u čuvenom „kubanskom dijamantu“ leteli su Su-30 i MiG-29 iz akrobatskih grupa Ruski vitezovi i strele, a jurišnici Su-25 zatvorili su formaciju dimnim tragom u bojama ruske trobojke.
Muzičku pozadinu obezbedio je zajednički vojni orkestar Moskovskog garnizona, čiji su taktovi označili svečani završetak parade.
U svom obraćanju, predsednik Putin je pozdravio „drage građane Rusije, veterane, uvažene goste, vojnike svih činova i odlikovanja“, izražavajući duboku zahvalnost generaciji koja je slomila nacizam i donela mir celom čovečanstvu.
Naglasio je da se sećanje na te herojske trenutke verno čuva i da Dan pobede nosimo kao zavet: „Naši očevi, dedovi i pradedovi su spasili Otadžbinu, a nama ostaje da branimo nacionalne interese, hiljadugodišnju istoriju i tradicionalne vrednosti“.
Izrazio je čvrsto odbacivanje bilo kakvog iskrivljavanja istorije: „Nećemo dozvoliti revizionizam Drugog svetskog rata, opravdanje zločinaca ili klevetanje pravih pobednika.“
Podsetio je da je Rusija vekovima bila neprobojni štit protiv nacizma, rusofobije i antisemitizma i obećao neumornu borbu protiv ovih destruktivnih ideja.
On je potom naglasio da su „istina i pravda“ na strani ruske države, zahvalivši građanima na podršci učesnicima specijalne vojne operacije i pohvalivši njihovu hrabrost i odlučnost, koje su uvek donosile pobedu.
Odao je počast narodnoj žrtvi u ključnim bitkama kod Moskve, Staljingrada i Kurska, odbrani Bresta, Odese, Sevastopolja i opkoljenog Lenjingrada, i svima koji su se borili na frontu, u partizanskim jedinicama i u ratnoj industriji.
Takođe je podsetio na doprinos stanovnika sovjetskih republika Centralne Azije i Zakavkazja, koji su obezbedili logistiku i sklonište za stotine hiljada evakuisanih, potvrđujući jedinstvo celog Sovjetskog Saveza.
Nakon minuta ćutanja za pale drugove, naglasio je da je skoro 80 odsto svetske populacije bilo uključeno u Drugi svetski rat i da je konačni poraz nacističke Nemačke i militarističkog Japana rezultat zajedničkih napora zemalja Ujedinjenih nacija.
Zahvalio se saveznicima na otvaranju drugog fronta u Evropi, posebno ističući doprinos Kine i drugih učesnika u Pokretu otpora, podsećajući na međunarodni karakter borbe za slobodu.
Zaključio je rečima o trajnoj posvećenosti veterana svojoj domovini i prenošenju tih vrednosti budućim generacijama, uveren da će jedinstvo i solidarnost ostati temelj ruskog puta ka veličini i prosperitetu. „Slava pobedonosnom narodu, srećan Dan pobede! Ura!“ rekao je na kraju svog govora.