PRIJEDOR - U Prijedoru je evakuisano 145 lica, a oko 800 objekata je poplavljeno, rekao je šef Odseka za civilnu zaštitu Prijedor Miroslav Krneta.
"Reka Sana je počela da opada, bila je 515 centimetara, a sad je 456 centimetara. Opada i reka Gomjenica. Reka Miloševica nije ovaj put pravila probleme, zbog izgrađenog potpornog zida. Nakon analize štete koja je nastala, imaćemo više informacija", istakao je on za RTRS.
Kako je dodao, gradski Štab za vanredne situacije poduzeo je sve korake koji su bili u njihovoj moći.
"Gradski štab je proglasio prvi stepen odbrane od poplava, nakon čega smo nastavili da pratmo stanje. Na 460 centimetara proglasili smo vanredno stanje. Preduzeli smo sve mere da bismo sprečili izlivanje Sane. U Tokovima i Gomjenici urađeni su nasipi, jedan deo nasipa u Tukovima nije izdržalo. Najteža situacija je u Tukovima i Gomjenici", dodao je on.
Kako je istakao, novi problem jesu podzemne vode, koje su se počele pojavljivati, na mestima gde ih do sada nije bilo.
"Evakuisano je oko 145 lica, oni koji nisu imali gde da odu smešteni su u hotelu 'Prijedor'. Oko 800 objekata je poplavljeno, zvanično ćemo znati kada Grad Prijedor formira komisiju koja će izaći na teren", rekao je Krneta.
Kada je reč o pojavi dezinformacija u javnosti, Krneta pozivga građane Prijedora da slušaju saopštenja gradskog Štaba za vanredne situacije.
Takođe, građanima Prijedora savetuje se da vodu za konzumiranje prokuvavaju, naveo je Krneta.
Milovanović: Najveći deo vodotokova u Republici Srpskoj u blagom padu, Sava blago raste
Najveći deo vodotokova u Republici Srpskoj je u blagom padu, reke na području Kozarske Dubice su u stagnaciji, dok je Sava u blagom porastu, izjavio je v. d. direktora Javne ustanove "Vode Srpske" Miroslav Milovanović.
Milovanović je za RTRS naglasio da će porast Save trajati još 24 ili 48 časova u zavisnosti od vremenskih prilika.
"Kako nas je informisao Hidrometeorološki zavod, prognoze su pogodne i očekujemo da će nakon 48 sati doći do opadanja vodostaja reke Save", kaže Milovanović.
On je naveo da je jutros razgovarao sa načelnikom Kozarske Dubice koji ga je obavestio da je na području ove opštine uočeno nekoliko manjih klizišta.
"Danas u toku dana hitno ćemo uvesti preventivne mere ako dođe do eventualnog rasta nivoa Save. Moramo sve da uradimo da ne bi došlo do veće katastrofe", dodao je Milovanović.
Kako je kazao, sve štete od poplave će biti sanirane i bitno je da nije bilo ljudskih žrtava.
"U kontaktu smo sa nadležnim ministarstvom i od predsednika Republike smo dobili naredbu da od ponedeljka krenemo sa analizom pozitivnih efekata rekonstrukcije hidrotehničkih objekata. Od načelnika i gradonačelnika lokalnih zajednica imamo pozitivne informacije, na primer za Doboj i uređenje korita reke Liješanj preko čijeg je vodotoka voda ušla u ovaj grad 2014. To korito je sada rešilo svu vodu i usmerilo je u reku Bosnu", istakao je Milovanović.
Dodao je da je u Modriči uređen nasip u Mesnoj zajednici Dobor i da je tu sada stabilna situacija.
"Ostali su još radovi koji nisu vezani za reku Bosnu i očekujem da ćemo rešiti višemilionski projekat u brdsko-planinskom delu", naveo je direktor "Voda Srpske".
On je naglasio da je krčenje i čišćenje hiljade kilometara kanala u Srpskoj dalo pozitivne efekte i da bi da to nije urađeno sada imali daleko veću štetu. Istakao je i da su reke Sana i Gomjenica na području Prijedora prioriteti u narednom periodu.
Milovanović je istakao i da će radovi u prvoj fazi Drinskog nasipa biti završeni u narednih 15 dana, a da nastavak zavisi od rešavnja imovinsko-pravnih odnosa.
"Ne vidim da će to biti urađeno do kraja godine jer u novom budžetu nisu predviđena sredstva za eksproprijaciju zemljišta", izjavio je Milovanović.
Klizišta i odroni u Banjaluci, obustavljen saobraćaj na putevima u Srpskoj
Banjalučki Odsek za poslove civilne zaštite dobio je dosta prijava u vezi sa klizištima i odronima, pa je formirano devet timova koji obilaze terene, izjavio je šef ovog odseka Dragan Babić.
"Klizišta se javljaju na celom području Banjaluke. Odroni se čiste, a sanacija klizišta je dugotrajniji postupak. Štetu će proceniti komisija", rekao je Babić za Srnu i dodao da će timovi na terenu izdavati hitne naloge tamo gde to bude bilo potrebno.
On je naveo da se Vrbas spustio ispod kote vanredne odbrane od poplava i iznosi 340 centimetara, sa tendencijom stagnacije.
"Vrbanja se skoro vratila u normalu", istakao je Babić.
U zapadnim i sjevernim krajevima Republike Srpske i Federacije BiH kolovozi su mokri i klizavi, a iz Auto-moto saveza Republike Srpske skreću pažnju na opasnost od odrona na deonicama koje prolaze kroz useke i pored kamenih kosina.
Zbog izlivanja vode na kolovoz obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Kostajnica - Kozarska Dubica na izlazu iz Kostajnice prema Dubici i u mestu Špilja.
Saobraćaj je obustavljen na magistralnom putu Prijedor - Novi Grad, kao i na magistralnom putu Jezero-Šipovo na ulazu u Jezero, a alternativni pravac je pored crkve.
Na regionalnom putu Podgradci-Mrakovica saobraćaj je obustavljen kod kamenoloma "Vučjak".
Situacija je promenljiva, pa iz AMS apeluju na vozače da na put ne kreću, i da se na vreme informišu o stanju na putevima, najbolje putem veb-sajta "ams-rs.com".
Na magistralnom putu Gacko-Tjentište, zbog opasnosti od klizišta, između tunela Čemerno i Surdup saobraćaj se odvija otežano jednom trakom.