SKOPLJE - Sedam dana od velike tragedije, kada je 59 osoba smrtno stradalo u katastrofalnom požaru u diskoteci Puls u Kočanima, a 200 povređeno, pet pacijenata je i dalje u kritičnom stanju.
Istragom o ovoj tragediji, koja je u toku, obuhvaćeno je 27 fizičkih i tri pravna lica. Istražni postupak se vodi i protiv sedam policijskih službenika policijskih stanica u Štipu i Kočanima.
Danas će početi isplata finansijske podrške iz prikupljenih donacija preko Crvenog krsta u iznosu od 150.000 denara (oko 2.500 evra) porodicama stradalih i povređenih za neophodne troškove. Do 22. marta preko Crvenog krsta prikupljeno je 51.822.579 denara.
Prema poslednjim informacijama Ministarstva zdravlja, od oko 200 povređenih u požaru, pet od 115 osoba koje se leče u inostranstvu je u kritičnom stanju. U makedonskim bolnicama svih 55 pacijenata je u stabilnom i dobrom stanju, a planirano je da devetoro bude otpušteno početkom ove nedelje, nakon obavljenih toksikoloških i psiholoških testova.
Očekuju se informacije iz daljeg toka istrage u kojoj su trenutno osumnjičene 34 osobe, kao i iz najavljenih inspekcijskih nadzora u javnim objektima širom zemlje, za koje će opštine koordinirati preko Asocijacije jedinica lokalne samouprave.
Kako je juče saopštio ministar zdravlja Arben Taravari, pripremljen je protokol prema kojem se očekuje doček prvih pet pacijenata koji se leče van zemlje u sredu ili četvrtak.
Od 17 povređenih u požaru u Kočanima koji se nalaze na lečenju u Urgentnom centru Univerzitetskog kliničkog centra Srbije u Beogradu, dve su na mehaničkoj ventilaciji, a dve su operisane. Kako je saopštio Milan Stojičić, direktor Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Medicinskog fakulteta, pacijenti su u dobrom stanju i nemaju postoperativnih tegoba.
Šest od deset pacijenata koji se leče na Univerzitetskoj klinici za hirurške bolesti u Skoplju su podvrgnuti transplantaciji kože zbog obima opekotina. Direktor Klinike Nebojša Nastov je obavestio da šest pacijenata kojima je urađena transplantacija ima opekotine trećeg stepena, dok ostali pacijenti nastavljaju sa redovnim zavojima i očekuje se da će sledeće nedelje biti otpušteni na kućno lečenje. Ali, kako je rekao, situacija je fluidna i može da se menja iz sata u sat.
Utvrđeno je kršenje odluke Vlade o proglašenju sedmodnevne žalosti, koje je okončano juče, pa su zatvorena dva objekta u opštini Centar, a u Skoplju, Bitolju i Ohridu privedeno je preko 20 osoba...
Istragom o požaru do sada je obuhvaćeno 27 fizičkih i tri pravna lica, a vode se i istražni postupci protiv sedam policijskih službenika PU Štip i Policijske stanice Kočani. U prvoj fazi postupaka MUP-a i Tužilaštva podnete su dve krivične prijave protiv 34 fizička i tri pravna lica, za krivično delo teška krivična dela protiv javne bezbednosti. Jedna osoba je prijavljena i za primanje mita.
Mera 30-dnevnog pritvora određena je za svih 24 osoba za koja je postojao zahtev Osnovnog javnog tužilaštva. Među njima su i tri gradonačelnika Kočana, odnosno Ljupčo Papazov, koji je dan nakon tragedije podneo ostavku i bivši gradonačelnici Ratko Dimitrovski i Nikolčo Iliev, kao i bivši ministar privrede Krešnik Beksteši, podseća državna agencija MIA.
Dr Vuković: Koordinacija sa kolegama i državnim organima RSM na najvišem nivou
Među više lekara iz inostranstva, vrhunskih svetskih stručnjaka, koji su odmah po izbijanju požara u diskoteci u Kočanima, doputovali u Skoplje da bi pomogli svojim kolegama u zbrinjavanju velikog broja povređenih je i pukovnik dr Rade Vuković sa Vojnomedicinske akademije u Beogradu.
Portal skopskog Kurira piše da je dr Vuković anesteziolog koji je među prvima pritekao u pomoć.
"Naša zemlja, pre svega Ministarstvo odbrane Vojske Republike Srbije, među prvima se odazvala pozivu u pomoć bratskog makedonskog naroda. Organizovan je tim lekara i tehničara VMA sa zadatkom da preveze povređene iz Makedonije u naše zdravstvene ustanove, a deo ekipe je ostao u Makedoniji da pomogne kolegama u primarnoj zdravstvenoj zaštiti pacijenata", rekao je dr Vuković.
On je, kaže, na čelu tog tima i napominje da je istovremeno sa istim zadatkom u Severnu Makedoniju došla i ekipa lekara iz Vojne bolnice u Nišu.
"Koordinacija sa kolegama iz makedonskog zdravstvenog sistema, kao i sa državnim organima, bila je na najvišem nivou, na čemu smo im zahvalni", rekao je dr Vuković i istakao da je to omogućilo brzo izvršavanje zadataka.