Kucanje jajima je običaj star vekovima Foto: Bilal Jawich / Xinhua News / Profimedia
Saznajte zašto se na Uskrs kucamo jajima, šta taj običaj simbolizuje u pravoslavlju, odakle potiče, kao i kako se praktikuje u drugim delovima sveta.
Slušaj vest03:08
Na današnji dan, kada hrišćani širom sveta slave Vaskrs, jedan od najprepoznatljivijih i najradosnijih običaja jeste kucanje uskršnjim jajima. Deca i odrasli se takmiče čije je jaje tvrđe, uz smeh, radost i uzvik: „Hristos vaskrse!“ – „Vaistinu vaskrse!“
Ali, da li ste se ikada zapitali – zašto se zapravo kucamo jajima?
Kucanje jajima simboliše Isusovo vaskrsenje
Kucanje jajima na Vaskrs nije samo igra – to je duboko simboličan čin. Jaje, kao simbol života i rađanja, u hrišćanstvu predstavlja Hristov grob. Kada se ljuska jajeta razbije, to simbolizuje Hristovo vaskrsenje – trenutak kada je iz tame groba izbio novi život. Upravo zato se jaje farba, poklanja, lomi – kao znak večnog života i nade.
Prvo jaje koje se farba na Veliki četvrtak ili Veliki petak zove se čuvarkuća i ono se uvek boji u crveno. Crvena boja simbolizuje Hristovu krv, ali i ljubav, žrtvu i vaskrsenje. Taj običaj se neguje vekovima, a čuvarkuća ostaje u domu cele godine, često pored ikone, verujući da donosi zdravlje i blagostanje.
Kucanje jajima u mnogim porodicama poprima i oblik zabavnog takmičenja – čije je jaje najtvrđe, „pobednik“ dobija pravo da zadrži protivničko jaje. Iako u osnovi stoji simbolika vere i vaskrsenja, običaj se prenosi sa kolena na koleno i uvek je razlog za okupljanje, osmeh i zajedništvo.
Tradicija je da se za Uskrs ukućani kucaju jajima Foto: Dragomir Radovanovic / Panthermedia / Profimedia
Ovaj običaj nije prisutan samo u Srbiji i pravoslavnom svetu – slične tradicije postoje i u drugim zemljama: