Nikola Tesla nije bio samo naučnik – bio je umetnik nauke, romantičar tehnologije, čovek ideja koje su nadmašile svoje vreme. Danas, na godišnjicu njegovog rođenja, sećamo se genija čiji je um svetlio jače od bilo koje sijalice.
Na današnji dan, 10. jula 1856. godine u selu Smiljan u tadašnjoj Austro-Ugarskoj (danas Hrvatska), rođen je jedan od najvećih umova koje je čovečanstvo ikada imalo – Nikola Tesla.
Naučnik ispred svog vremena, čovek čije su ideje oblikovale moderni svet, Tesla je bio ne samo inovator i pronalazač, već i istinski vizionar. Njegov rad na naizmeničnoj struji, bežičnom prenosu energije, elektromagnetizmu i radiju postavio je temelje tehnologiji koju i danas svakodnevno koristimo.
Iako je za života često bio neshvaćen i potcenjen, danas je Tesla slavljen širom sveta kao simbol genijalnosti i naučne radoznalosti. Njegov život bio je prožet briljantnim idejama, ali i neobičnim navikama, fascinantnim anegdotama i nesvakidašnjom ličnošću.
U nastavku donosimo 10 istinitih, ali manje poznatih činjenica o ovom genijalnom umu.
Nikola Tesla rođen je u noći između 9. i 10. jula, tačno u ponoć, tokom jake grmljavinske oluje. Legenda kaže da je babica, videvši nevreme, uzviknula da će dete biti "dete tame", a njegova majka Georgina na to je odgovorila: "Ne, on će biti dete svetlosti". Proročanske reči za čoveka koji je ceo svet obasjao električnom energijom.
Tesla nije pravio nacrte za svoje pronalaske – on ih je unapred "video" u glavi, u trodimenzionalnoj formi, sa svim detaljima. Imao je fotografsko pamćenje i neverovatnu sposobnost da mentalno projektuje i testira svoje izume pre nego što bi ih fizički napravio.
Tesla je bio opsednut brojem 3 – prao bi ruke tačno tri puta zaredom, obilazio bi zgradu tri puta pre nego što bi ušao, a sve što je radio bilo je u trostrukim ponavljanjima. Verovao je da u brojevima 3, 6 i 9 leži ključ univerzuma.
Iako je bio otmen i elegantan, Tesla je imao specifične averzije – naročito prema biserima. Nije mogao da razgovara sa ženom koja ih nosi. Jednom je čak poslao sekretaricu kući da se presvuče jer je nosila bisernu ogrlicu.
Tesla je bio pravi poliglota. Pored svog maternjeg srpskog, govorio je još i engleski, nemački, italijanski, francuski, mađarski, češki i latinski. Bio je izuzetno načitan i posedovao impresivno obrazovanje.
Tesla je tvrdio da mu je dovoljno samo dva sata sna po noći, uz povremene dremke. Smatrao je da previše sna umanjuje mentalnu oštrinu. Najveći deo svog vremena provodio je radeći, često i po 20 sati dnevno.
Iako su mu mnoge žene prilazile, Tesla se nikada nije oženio. Smatrao je da brak i ljubavne veze ometaju naučni rad. Govorio je da bi ljubav prema ženi narušila njegovu posvećenost nauci.
Tesla je demonstrirao prvi daljinski upravljani brodić još krajem 19. veka u Njujorku, upravljajući ga pomoću bežičnih signala – što je tada delovalo kao čista magija. Ovaj pronalazak bio je začetnik svih daljinski upravljanih uređaja koje danas koristimo.
U starosti, Tesla je živeo usamljeno u hotelu „Njujorker“ i hranio golubove u parku. Posebno je voleo jednu belu golubicu za koju je govorio da je "voleo kao što muškarac voli ženu" i da mu je "davala razlog da živi".
Iako je dao nemerljiv doprinos čovečanstvu, Tesla je umro sam i siromašan 1943. godine u sobi broj 3327 hotela „Njujorker“. Danas mu se u čast podižu muzeji, spomenici, čak je i jedinica za magnetnu indukciju nazvana po njemu – Tesla (T). Njegovo nasleđe inspiriše generacije širom sveta.