Otkriven je jednostavan, ali efikasan
način da produžite rok trajanja
lubenice čak i do dve dodatne nedelje.
Lubenica je omiljena poslastica mnogih tokom vrelih letnjih dana i kada je kupimo, naročito veću, obično je stavimo u frižider, gde će ostati hladna, ali i, kako verujemo, održati svežinu. Ali to je greška…
Gde i kako čuvati celu lubenicu?
Prema rečima Kristine Orso, profesionalnog kuvara, najbolje je čuvati lubenicu u tamnom prostoru, daleko od izvora toplote kao što je rerna.
„Kada dođem kući, čuvam celu lubenicu na sobnoj temperaturi, dalje od direktnog sunca. Cela lubenica traje znatno duže od isečene“, objašnjava Kristina.
Idealno mesto? Iza kuhinjskog pulta, na polici gde nema svetlosti i toplote.
Zašto je ne treba držati pored drugog voća?
Iako deluje neobično, lubenicu ne bi trebalo čuvati u blizini drugog voća, jer može ubrzati njeno kvarenje. Naime, mnoge voćke — poput banana, jabuka i avokada — oslobađaju gas etilen, prirodni hormon rasta koji podstiče sazrevanje.
Kada je lubenica izložena većoj količini etilena, brže truli.
Dobar izbor: ananas (emituje malo etilena), agrumi i bobičasto voće su bezbedni susedi.
Kako čuvati narezane kriške lubenice?
Kada je jednom isečete, lubenicu treba odmah staviti u frižider po mogućstvu u posudu s poklopcem. Zbog visokog sadržaja šećera i soka, kriške lako privlače bakterije, pa ih treba čuvati zatvorene.
„Sveže odrezana lubenica gubi vlagu i ukus kada je izložena vazduhu. Najbolji način da to sprečite je da izloženi kraj čvrsto obmotate plastičnom folijom“, savetuje stručnjakinja.
Za sitno sečene komade ili kockice preporučuje se da se stave na tanjir obložen papirnim ubrusom, koji će upiti višak vlage i sprečiti pojavu buđi.
Napomena: Isečeni komadi lubenice traju svega nekoliko dana, a najbolje ih je pojesti dan ili dva nakon sečenja, jer brzo gube svežinu i ukus.