U Švajcarskoj se čuva preko hiljadu uzoraka zamrznutog ljudskog izmeta, a cilj je da ih bude 10.000.
Naučnici tokom istraživanja Foto: Vitaly Timkiv / Sputnik / Profimedia
Možda zvuči neobično, ali naučnici u Švajcarskoj zamrzavaju ljudski izmet u specijalizovanom "sefu sudnjeg dana", koji već sada sadrži više od 1.000 uzoraka. Cilj im je da do 2029. godine prikupe ukupno 10.000 uzoraka, jer se u ljudskim fekalijama nalaze milijarde mikroorganizama koji bi jednog dana mogli biti ključni za rešavanje ozbiljnih zdravstvenih i medicinskih problema.
Pored uzoraka izmeta, ovaj švajcarski objekat čuva i oko 200 vrsta fermentisane hrane bogate korisnim mikroorganizmima za crevno zdravlje, a plan je da se kolekcija proširi i mikrobima iz životne sredine.
Moglo bi vas zanimati
Dugoročni cilj projekta je stvaranje "rezervne kopije" mikroba koji naseljavaju ljude, životinje, biljke i prirodne ekosisteme. Na taj način, buduće generacije bi mogle da ih koriste za naučna istraživanja, obnovu oštećenih ekosistema i razvoj medicinskih tretmana.
Naučnici upozoravaju da gubitak mikrobne raznolikosti može doprineti porastu hroničnih bolesti poput alergija, autoimunih i metaboličkih poremećaja. Takođe, degradacija mikrobioma utiče i na ekosisteme, narušava otpornost prirode i poljoprivrednu održivost.
Iza ovog projekta stoji zabrinutost da su ljudske aktivnosti, poput intenzivne poljoprivrede, prekomerne upotrebe antibiotika i posledica klimatskih promena ozbiljno narušile ravnotežu mikrobioma kod ljudi, životinja i u prirodi.
Naučnici veruju da će mikrobi u budućnosti možda morati da se "vrate" u ekosisteme kako bi se obnavljali.
„Postoji mnogo dokaza da ljudske aktivnosti iscrpljuju naš mikrobni svet", rekao je dr Martin Blejzer, direktor Centra za naprednu biotehnologiju i medicinu na Univerzitetu Rutgers u SAD i koautor teksta objavljenog u časopisu Nature Communications.
Za sada nema jasnog dokaza da zamrznuti mikrobi mogu uspešno da se ponovo uvedu u organizam ili prirodu, ali naučnici veruju da će napredak u nauci omogućiti razvoj efikasnih metoda za njihovu restauraciju.
Projekat nazvan Microbiota Vault pokrenut je 2018. godine, inspirisan norveškim "Sefom sudnjeg dana" na ostrvu Svalbard, koji čuva preko 1,3 miliona uzoraka semena biljaka iz celog sveta.
U proteklih sedam godina, švajcarski tim je prikupio 1.204 uzorka ljudskog izmeta i 190 uzoraka hrane iz zemalja poput Benina, Brazila, Etiopije, Gane, Laosa, Tajlanda i Švajcarske. Svi uzorci trenutno se čuvaju na temperaturi od --80°C na Univerzitetu u Cirihu.
Projekat sada ulazi u fazu ekspanzije, u kojoj je cilj prikupiti još hiljade uzoraka, uključujući mikroorganizme iz ugroženih ekosistema.
Ujedno se razmatra trajna lokacija za sef, po mogućstvu u zemlji sa hladnom klimom, poput Švajcarske ili Kanade.