Jaja se smatraju delikatnom namirnicom koja se brzo kvari pa s njima treba rukovati izuzetno pažljivo.
Krhka ljuska je razlog zašto se mogu slomiti čak i pri manjem udaru, a njihova poroznost takođe doprinosi njihovoj osetljivosti. Mnogi se s pravom pitaju da li je uopšte preporučljivo oprati jaja pre upotrebe.
Obično nema problema sa jajima koja kupujemo u prodavnici, jer proizvođač osigurava da stignu čista i uredno upakovana u kartonu. Ako jaja kupujete direktno od farmera ili čak imate svoje kokoške, važno je da ih temeljno očistite pre nego što ih odložite u kuhinju ili ostavu.
Jaje je podložno napadima mikroorganizama na nekoliko načina. Ako je kokoška već zaražena, infekcija se može preneti na jaje pre nego što se izleže, ali u većini slučajeva do kontaminacije dolazi kasnije i rezultat je nepravilnog rukovanja jajima, piše Klix.ba.
Jaja zdravih kokošaka su sterilna odmah nakon izleganja, ali se štetni mikroorganizmi brzo vežu za ljusku kada dođu u kontakt sa zemljom ili drugim nečistim površinama. Da biste to izbegli, važno je znati kako čuvati jaja pre upotrebe.
Debljina ljuske kokošjeg jajeta kreće se između 0,26 mm i 0,36 mm. Spoljašnja površina je prekrivena tankom kutikulom, koja štiti unutrašnjost jajeta od invazije mikroorganizama. Ovaj proteinski sloj služi kao fizička barijera, ali vlaga može uzrokovati prolaz mikroorganizama kroz pore.
Ako je moguće, izbegavajte korišćenje vode prilikom čišćenja jaja. Umesto ispiranja vodom, upotrebite grublju krpu za brisanje prljavštine ili izmeta. Kod ove metode, osim vode, izbegavajte i razna sredstva za čišćenje. Sunđer ili lufa mogu da posluže, ali ih naravno bacite posle uptorebe. Za više osušenih mrlja možete koristiti čak i šmirglu.