Sigurno ste već mnogo puta do sada čuli za kurkumu. Neki su je možda koristili kao lek, dok se uglavnom koristi kao začin. Potiče iz tropske Južne Azije i pripada familiji đumbira.
Njeno lekovito dejstvo je preokupiralo internet i medije, recepti sa kurkumom su na svakom koraku, međutim pri njenoj konzumaciji morate biti veoma oprezni.
Kukurma i med u kombinaciji imaju snažno antibiotsko dejstvo da takav efekat ni doktori ne mogu objasniti. Ipak, upotreba kurme „na svoju ruku“ može da izazove ozbiljne kontraindikacije.
Nuspojave
Sa Instituta za biološku hemiju i ishranu Univerziteta Hohenheim u Štutgartu, Nemačka dolaze sledeća saopštenja:
– Farmakološki aktivne supstance kurkume mogu stupiti u interakciju s nekim lekovima i time negativno uticati na tok lečenja, o čemu bi trebali biti informisani pacijenti čije bi zdravlje time moglo biti ugroženo.
Dakle, kvalitativne vrednosti kurkume su prisutne, ali u kombinaciji sa nekim drugim lekovima mogu izazvati neželjene nuspojave. Stoga je obraćanje lekaru pre upotrebe kurkume i njenih supstanci primarno.
Iz Laboratorije za istraživanje citokina, sa Odeljenja za eksperimetnalnu terapiju iz Teksasa, SAD dolazi informacija da je upotreba kurkume isključivo u ishrani najproduktivnija za zdravlje čoveka, inače njene posledice mogu biti veoma štetne.
– Budući da je kurkumin glavni farmakološki aktivni sastojak kurkume, za njegovu učinkovitu primenu najvažniji je način unosa u organizam kako bi se najbolje apsorbovao. Kurkumin nije rastvorljiv u vodi, nego u mastima što znači da se apsorbuje u tankom crevu kao i ostale masti. Zaključak je da se njegova bolja bioraspoloživost uočava nakon njegovog unosa putem hrane. Hrana sadrži određenu količinu ulja u kojem se kurkumin otapa.
Kurkumu ne smeju koristiti ljudi u određenim zdravstvenim stanjima, odnosno trebaju voditi računa pri uzimanju ovog začina u medicinske svrhe.
• Trudnice – savetuje se da trudnice i dojilje izbegavaju unos velike količine kurkume s obzirom da ona može da utiče na razvoj ploda u trudnoći kao i na izazivanje rizika od prevremenih kontakcija materice ili krvarenje iz materice.
• Problemi sa žučnom kesom – ukoliko vam žuč nije u redu izbegavajte kurkumu, zbog toga što može da ometa žučne puteve i stvara kamen u žuči.
• Problemi sa zgrušavanjem krvi – ovaj lek može imati negativan efekat ukoliko se kombinuje sa nekim lekovima protiv zgrušavanja krvi. Dovodi do oteklina, modrica i krvarenja. Takođe ga treba izbegavati i u kombinaciji sa biljnim namirnicima koje imaju efekat razređivanja krvi, kao što su beli luk i đumbir.
• Problemi sa želudačnom kiselinom – prekomerna upotreba kurkume može oštetiti sluzokožu jednjaka i izazvati gorušicu, probleme sa crevima ili čir na želucu.
• Nizak krvni pritisak i lekovi za dijabetes – kurkuma nikako ne bi trebalo da se meša sa lekovima za dijabetes i pritisak, jer može da izazove simptome kao što su lupanje srca, zamagljen vid i vrtoglavicu.
• Alergija na đumbir – zato što kurkuma potiče iz porodice đumbira, alergija na sve vrste ove biljke može izazvati i alergijsku reakciju na kurkumu.
Kurkuma kao lek
Iako još nije sprovedeno dovoljno istraživanja, ova dosada objavljena pokazuju kako kurkumin može preventivno uticati na nastanak raka i usporiti njegov rast, a čini i hemoterapiju efektivnijom te štiti one zdrave ćelije, objasnili su to doktori poznate Mayo klinike iz Sjedinjenih Američkih Država. Delovanje kurkume i kurkumina jako je zbog antioksidativnih svojstava, koji su zaslužni za protivupalno delovanje i smanjivanje otečenosti.
Na sajtu Alternativa-za-vas.com fitoterapeut Maja Žalac objašnjava da su – kurkuma i kurkumin jednako efikasni u uklanjanju simptoma depresije, baš kao i Prozak.
Takođe ovaj čudesni sastojak podmlađuje i obnavlja ćelije mozga, pomaže kod Alchajmerove bolesti, demencije, oštećenja moždanog tkiva i ubrzava oporavak nakon moždanog udara.
Doktor medicine David Servan-Šrajber autor čuvene, najčitanije knjige o brorbi protiv raka „Antikancer-novi stil života“ iznosi pravila ishrane i života kojih se treba pridržavati. – Začinite hranu – savetuje dr David – dodajte kurkumu i biber u kuvanu hranu i salate. Ovaj žuti začin je najjači prirodni antiupalni sastojak.
Kurkuma se upotrebljava i u obliku tableta odnosno Kurkumina BCM-95
Kako bi dobio još jače i snažnije lekovito dejstvo ovog sastojka, doktror Antony Benny je spojio kurkumin i eterično ulje kurkume. Time je stvorio višestruko bolju apsorpciju leka u organizmu. Ovo je jedinstveni lek koji sadrži sve lekovite sastoje koje ima i sama kurkuma.
BCM-95 je 100% prirodan i na siguran način povećava apsorpciju kurkumina za čak 7 puta. Pogodan je za dijabetičare jer ne sadrži nikakve alergene.
Kurkuma i med
Kombinacija kurkume i meda se odavno smatra kao prirodni antibiotik, zato što ubija sve negativne bakterije u organizmu a ne oštećuje crevnu floru. Ova kombinacija prirodnih sastojaka doprinosi boljem radu creva, stimuliše odbrambeni mehanizam tela koji jača imunitet, a takođe je odličan činilac u lečenju respiratornih bolesti.
Gde nabaviti kurkumu i kolika je cena?
Kurkuma ili indijski šafran (Curcuma longa) je veoma rasprostranjen začin kod nas i možete ga nabaviti u svakoj prodavnici zdrave hrane ili preko interneta. U zavisnosti za šta želite koristiti ovaj preparat možete ga pronaći u vidu praha, kapsula ili svežeg korena.
U obliku praha, kurkuma se najčešće koristi kao dodatak jelima ili za spremanje recepata neophodnih za zdravlje. Kurkuma u obliku kapsula su savršene za sprečavanje neprijatnosti nastalih usled reumatizma, bolova u zglobovima i leđima. Koren kurkume se koristi isto kao i koren đumbira.
Cena kurkume zavisi od toga šta vama treba. Kapsule možete pronaći po ceni od 1890 rsd, odnosno toliko košta jedna kutija od 60 tableta, za dva meseca terapije.
Kurkuma u prahu je mnogo povoljnija i nju možete pronaći po raznim cenama u zavisnosti da li je u pitanju originalno pakovanje ili rinfuz. Cena je od 110 – 280 rsd. Sveži koren kurkume po kilogramu izosi 540 rsd.