Institut za javno zdravlje Makedonije obaveštava da je klinika za kožne bolesti uputila dva pacijenta osumnjičena za majmunske boginje i takođe naložila testiranje na HIV, sifilis i herpes.
-Institut za javno zdravlje sproveo je laboratorijska ispitivanja na 3 različita načina, koja su laboratorijski potvrdila dva slučaja majmunskih boginja. S obzirom na to da su majmunske boginje prvi put laboratorijski potvrđene u našoj zemlji, nakon dobijanja rezultata, odmah je dobijen brz odgovor, preduzete su odgovarajuće mere i obaveštene su nadležne institucije, Ministarstvo zdravlja, Klinika za kožne bolesti, Klinika za infektivne bolesti itd., navodi se u saopštenju Instituta javnog zdravlja Severne Makedonije.
Prema protokolima, nakon prijema obaveštenja, lekar koji je primio pacijente obavestio je pacijente o dobijenim rezultatima. Nakon toga sledi epidemiološko istraživanje koje sprovode epidemiolozi iz Instituta za javno zdravlje.
-Epidemiološki stručnjaci iz IJZ-a su se vratili na posao i započeli su epidemiološka istraživanja dve osobe, kako bi dobili podatke koji bi bili izuzetno važni za dalje delovanje. Anketa je još uvek u toku. Pozitivnim pacijentima biće preporučeno da se jave Klinici za infektivne bolesti, obaveštavaju iz Instituta za javno zdravlje.
Institut za javno zdravlje Makedonije će nastaviti da prati situaciju i obaveštava da trenutno nema mesta panici, jer se sve neophodne mere institucionalno preduzimaju brzo i blagovremeno.
-Večeras su mobilisani svi institucionalni kapaciteti kako bi se prevazišle posledice ove pojave i preduzimaju se sve preventivne mere. Detaljnije informacije za javnost biće dostupne sutra, navodi se u IJZ Makedonije.
Majmunske boginje - slične variola veri: Kako se prenose, kako ih prepoznati, kako se leče
Slična je variola veri, najčešće se prenosi bliskim fizičkim kontaktom sa zaraženom osobom, a stopa smrtnosti je niska. Ovo su karakteristike koje domaći lekari Makedonije za
VOA govore o virusu majmunskih boginja koji se pojavio u više od deset evropskih zemalja 2022. godine.
„Najčešće se širi sa životinja na ljude. Tako počinje. Ujedom, ogrebotinom, posekotinom, životinjskim sekretima. Otprilike se tako širi sa osobe na osobu. Kroz veoma bliski kontakt koža-na-kožu, sekreti u kontaktu sa povređenom kožom. Može se širiti i kroz respiratorni trakt, ali samo kontaktom sa velikim kapljicama. Ne kroz aerosole. Ne možete dobiti majmunske boginje ako uđete u restoran“, rekao je mikrobiolog Nikola Panovski za
Glas Amerike 2022. godine.Prenos putem seksualnog odnosa između muškaraca
Kako lekari ističu za
Glas Amerike, virus se javlja i tokom homoseksualnih odnosa između muškaraca.
„Najčešće, ali ne izuzetno, otkriveno je da se ovo dešava među muškarcima koji imaju seks sa drugim muškarcima. Takođe treba voditi računa, prilikom komunikacije sa javnošću, da se ne stigmatizuju ove, rekao bih ranjive grupe, koje su izložene virusu“, kaže dr Mehmedović.
Da li se prenosi putem hrane?
Virus se prenosi između ljudi, ali i sa životinja na ljude. Da li se prenosi i putem hrane životinjskog porekla?
„Ne. Može biti samo iz hrane teoretski. Ako se konzumira meso bolesne životinje, a da nije termički obrađeno. To nisu životinje koje mi jedemo. Ali teoretski, da“, ističe dr Panovski.
Dvadeset dana zaraznog stanja
Virus je prvobitno otkriven pedesetih godina prošlog veka u centralnoj i zapadnoj Africi. Ali njegovo pojavljivanje na evropskom tlu 2022. godine podiglo je uzbunu.
„To je bolest koja ima tipičnu promenu na koži, koja je u početku u obliku kvržica. Ali zatim se formiraju mali mehurići, koji se zatim pretvaraju u apscese, a na kraju i rane. Zarastanjem rana praktično prolazi infektivni period ovih boginja. Period inkubacije je oko dvadeset dana“, objasnila je dr Zlate Mehmedović 2022. godine.
Visoka telesna temperatura, gnojni plikovi
Stotine slučajeva je registrovano u petnaestak evropskih zemalja u 2022 godine. Visoka temperatura je jedan od simptoma.
„Najčešći simptomi su glavobolja, akutni početak povišene temperature veće od 38,5. Zatim, bolovi u mišićima, bolovi u leđima, otečeni limfni čvorovi, kao i pomenute promene na koži“, dodaje Mehmedović u izjavi od 2022 godine za VOA.
Vakcina protiv variole vere kao prevencija
Prema rečima mikrobiologa Panovskog, za zaštitu se može koristiti i bivša vakcina protiv variole vere, od koje je, kako kaže, virus majmunskih boginja slabiji.
„Vakcina štiti. Ali, naravno, nema smisla vakcinisati stanovništvo protiv tako retke i nesmrtonosne bolesti. Međutim, ako postoji slučaj pouzdanog kontakta, onda se može dati vakcina protiv variole vere i osoba je neće dobiti ili će dobiti blažu kliničku sliku virusa“, ističe dr Panovski.
Za sve one koje ukoliko razviju simptome majmunskih boginja ili posumnjaju da su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, savet je da kontaktiraju zdravstvene službe za zarazne bolesti Makedonije.